Lubrykant wodny czy silikonowy?

Jeśli potrzebujesz dodatkowego nawilżenie w trakcie stosunku albo używania akcesoriów erotycznych, wybierz lubrykant oparty na bazie wody lub na bazie silikonu. Możesz używać ich z lateksowymi prezerwatywami, nie obawiając się o ich pęknięcie. Poza tym te substancje nie wywołują reakcji alergicznych, nie podrażniają, a w większości przypadków również nie plamią i nie kleją się.

Zdecydowanie najbardziej popularne, szerzej dostępne i tańsze są lubrykanty, których głównym składnikiem jest woda. Silikonowe żele nawilżające są droższe i rzadziej kupowane ale w niektórych sytuacjach sprawdzą się lepiej niż żele wodne. Zastanawiasz się, który lubrykant wybrać? Odpowiedź znajdziesz w moim dzisiejszym wpisie.

Lubrykanty na bazie wody
Żele intymne na bazie wody stosuje się głównie do nawilżania pochwy. Mają lekką konsystencję i, co bardzo ważne, nie lepią się. Klejący się i plamiący lubrykant może być prawdziwą zmorą, psującą całą namiętność, a w konsekwencji prowadzącą do zaniechania stosowania żelu.
Lubrykanty wodne są bardzo uniwersalne, można używać ich z wszystkimi akcesoriami erotycznymi, ponieważ nie wchodzą w reakcję z ich powierzchnią. Stosowanie lubrykantu jest wskazane m.in. w trakcie wkładania i wyjmowania kulek gejszy. Znacznie ułatwia to ich aplikację, szczególnie w przypadku braków w naturalnym nawilżeniu.
Żele na bazie wody mają jeszcze jedną zaletę – bardzo łatwo jest je zmyć z narządów intymnych i skóry. Wystarczy zwykła woda albo chusteczka higieniczna. Nie trzeba używać mydła ani innych substancji, które mogłyby podrażnić wrażliwe okolice pochwy.
Pomimo swoich wielu niezaprzeczalnych zalet, lubrykanty wodne nie nadają się do wszystkich zastosowań. Ich lekka i rzadka konsystencja okazuje się niewystarczająca do nawilżania odbytu w trakcie seksu analnego. Tutaj zdecydowanie potrzeba gęstszego i bardziej wydajnego środka nawilżającego. Żeli na bazie wody nie polecam również w trakcie seksu pod prysznicem lub w wannie. Woda szybko wymyje go z Waszych narządów intymnych, a Wy zostaniecie bez dodatkowego nawilżenia.

Lubrykant na bazie silikonu
Te żele są zdecydowanie bardziej gęste i wydajne, niż lubrykanty wodne. Wystarczy niewielka ich ilość dla zapewnienia długotrwałego nawilżenia. Silikonowe żele nawilżające są cenione głównie ze względu na bardzo wysoki poślizg i gładkość. Polecamy je do stosunków analnych i do zabaw w wodzie.
Lubrykantów silikonowych możesz używać z wszystkimi akcesoriami erotycznymi, oprócz tych wykonanych z silikonu. Tarcie tego materiału o siebie może powodować zniszczenie powierzchni wibratora, dildo lub innej sex zabawki.
Żele nawilżające na bazie silikonu są niestety droższe niż żele wodne. Poza tym ciężko wymywają się z okolic intymnych. Niedokładne ich usunięcie może pozostawić drobinki żelu w załamaniach warg sromowych. Takie pozostałości mogą stanowić pożywkę dla bakterii i grzybów. Jeśli więc masz skłonności do chorób grzybiczych, do nawilżania pochwy wybierz lubrykant wodny.

Zakazane substancje
Woda i silikon, to zdecydowanie najbezpieczniejsze składniki żeli nawilżających. Unikaj wszelkich lubrykantów zawierających glicerynę i inne tłuszcze. Mogą uczulać, a poza tym mogą zmniejszyć skuteczność prezerwatywy, narażając Cię na choroby przenoszone drogą płciową lub niechcianą ciążę.
Unikaj również składnika, który nazywa się spermacide nonoxynol-9. Ten składnik może prowadzić do uszkodzenia wrażliwej powierzchni narządów intymnych, co w konsekwencji może narazić je na infekcje i inne choroby.