Do czego służą nawilżające żele intymne?

Nawilżający żel intymny (nazywany też lubrykantem) służy, jak sama nazwa wskazuje, do nawilżania miejsc intymnych. Wydaje się to bardzo proste. Skomplikowanie robi się, kiedy trzeba wybrać odpowiedni lubrykant i we właściwy sposób go stosować.

Kilka kolejnych artykułów będzie poświęcone właśnie żelom nawilżającym – wyjaśnię Wam kto i kiedy powinien je stosować, jak to robić i jak wybrać odpowiedni lubrykant. Zacznijmy od przeznaczenia tego specyfiku.

Podstawowym zadaniem żeli intymnych jest zapobieganie suchości pochwy w trakcie stosunku i używania akcesoriów erotycznych. Z tą przypadłością boryka się wiele kobiet i to w każdym wieku. Szacuje się, że może to dotyczyć nawet 20% kobiecej populacji. Suchość pochwy wynika zazwyczaj z zaburzeń produkcji estrogenu – hormonu odpowiedzialnego za prawidłowe wydzielanie śluzu pochwowego. Do podstawowych przyczyn niedostatecznego nawilżenia pochwy należą:

  • menopauza
  • stres i zmęczenie
  • karmienie piersią
  • przyjmowanie niektórych leków (np. antyalergicznych, źle dobranej antykoncepcji hormonalnej, antybiotyków, leków na mięśniaki)
  • nieprawidłowa higiena osobista (używanie zbyt silnych środków, zaburzających florę bakteryjną pochwy)
  • infekcje dróg rodnych
  • noszenie perfumowanych wkładek i pranie bielizny w silnych proszkach (jeśli ktoś jest na nie wrażliwy)

Do suchości pochwy dochodzi również w przypadku zaburzeń seksualnych. Jeśli kobieta ma obawy przed stosunkiem, boi się bólu, to prawidłowe nawilżenie i podniecenie są bardzo trudne do osiągnięcia. To samo tyczy się zbyt krótkiej gry wstępnej. Większość kobiet potrzebuje długich pieszczot, a podniecenie przychodzi z czasem. „Szybkie numerki” nie zawsze są w stanie wywołać odpowiednie nawilżenie.

Zaburzenia w wydzielaniu śluzu są nieprzyjemne szczególnie w trakcie stosunku. Prawidłowe nawilżenie umożliwia wprowadzenie członka. W przypadku jego braku (nawilżenia, nie członka :)) stosunek jest bolesny i nieprzyjemny, a czasem nawet niemożliwy.

Jak radzić sobie z niedostatecznym nawilżeniem pochwy? Można stosować terapię hormonalną (uzupełniającą poziom estrogenu w organizmie). Niestety nie działa to każdą kobietę, a poza tym rezultaty terapii nie są widoczne „od ręki”. Nie powinno się jej stosować również w okresie karmienia piersią, ponieważ estrogen może przenikać do organizmu dziecka z mlekiem matki. Najszybsze i najwygodniejsze jest używanie intymnych żeli nawilżających. Stosuje się je doraźnie, a dobrze dobrany żel nie powinien podrażniać. Najnowsze lubrykanty mają nawet pH zbliżone do pH okolic intymnych kobiety, inne posiadają właściwości regenerujące i łagodzące stany zapalne. Lubrykanty są szeroko dostępne w supermarketach, aptekach i sex shopach, a ich wybór jest ogromny.

„Walka” z suchością pochwy należy do najczęstszych powodów kupowania żeli nawilżających. Wybierają je również osoby, które nie mają związanych z tym problemów, a po prostu chcą uprzyjemnić sobie stosunek seksualny. Używanie lubrykantów jest bardzo istotne przy stosunku analnym. Nawilżenie w odbycie pojawia się w znacznie mniejszych ilościach i później, niż nawilżenie w pochwie. Poza tym sam zwieracz nie jest nawilżany, a ścianki odbytu są bardzo wrażliwe i podatne na skaleczenia i otarcia. Seks analny bez dodatkowego nawilżenia może być bardzo nieprzyjemny i bolesny. Można do tego celu używać wazeliny czy zwykłego tłustego kremu. Niestety mogą one doprowadzić do pęknięcia prezerwatywy. Pewniejszym środkiem są lubrykanty, które można bezpiecznie stosować z wszystkimi prezerwatywami.

Żele nawilżające stosowane są również do uatrakcyjnienia seksu oralnego. Można kupić specjalne smakowe lubrykanty. Są o wiele bezpieczniejsze niż bita śmietana lub inne „domowe” smakołyki, bo nie zawierają węglowodanów. Stosowanie w okolicach intymnych jakichkolwiek preparatów z cukrem może doprowadzić do infekcji grzybiczej, na którą szczególnie narażone są kobiety. Więcej o smakowych żelach nawilżających postaram się napisać w jednym z kolejnych wpisów.

W kolejnym artykule dowiecie się czym różni się lubrykant na bazie wody od lubrykantu na bazie sillikonu i który wybrać.